Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kráska snoubí lásku a humor

Divadelní soubor Tyl uvede v Českých Budějovicích premiéru pohádky Františka Hrubína

České Budějovice - Pohádkou Františka Hrubína Kráska a zvíře uzavře letošní rok českobudějovický divadelní soubor J. K. Tyl. Premiéru příběhu o síle lásky, která proměňuje a očišťuje, uvede v neděli od 15 hodin v sále E. ON na Lannově třídě.
Hrubín napsal text pro přírodní divadlo s otáčivým hledištěm. Točnu divadelníci nahradili postavou pohádky, která ve verších provází diváky celým představením. „Posouvá děj dopředu, dělá prolog i epilog,“ popsala režisérka Marie Mašková.
Text soubor upravil a rozčlenil do 26 obrazů. Jako stále aktuální hlavní motiv vnímá Mašková poselství lásky titulní dvojice, kdy nevadí, jak člověk vypadá, ale jakou má duši. „Další motto, které říká zvíře, zní, že každá žena může učinit krásným toho, koho miluje,“ upřesnila.

Havlín ztvární zvíře počtvrté

Obraz v zrcadle, s nímž zvíře v původním pojetí mluví, nahradil v podání ochotníků rám zakrytý látkou, za nímž se ozývá vnitřní hlas, svědomí zvířete. Jiří Havlín, který zvíře ztvární už počtvrté v kariéře, říká, že se mu role hraje čím dál lépe, protože k ní má zvláštní vztah.
„S každým nastudováním dostanu větší odvahu jít více do hloubky. Začínám docela dobře chápat, jak se cítilo - jak člověk stárne, má větší zkušenosti. Snažím se hrát hodně pocitově a zevnitř, cítím s ním,“ nastínil. Zpestřit děj mají dvě nové postavy, živly Oheň a Voda, které pomáhají právě zvířeti a které kráska nevidí. Například, když k ní zvíře přichází poprvé, dává jí růži, a protože má tlapy a drápy a těžko by růži trhalo, utrhne mu ji Voda.
Titul nastudovali herci s Maškovou už počtvrté, předtím v letech 1985, 1996 a 1997. Proto podle ní vědí, o čem hrají, a tak se zaměřili spíše na detaily, kde utlumit nebo kde naopak přidat.
Kostýmově ukotvili příběh do secese, scénu tvoří zahrada u chalupy, obrazy ze zámku situovali do hradu s terasami. Využijí i nové zvukové a světelné vybavení, halogeny a nový pult, který umožní více efektů. Při scénách v paláci pracují s porty.
Hrubínova pohádka, kterou letos zinscenovalo také Jihočeské divadlo v Krumlově, může podle divadelníků zaujmout i dospělé. Nasvědčují tomu vyprodaná představení, která sehráli před devíti lety na nádvoří novohradského hradu, kde na jedno dítě připadali i tři dospělí.

Úspěšný rok se 3000 diváky

Pohádka by podle herce Libora Stacha měla být pro soubor vrcholem letošního roku a zároveň vánočním dárkem pro diváky. Ochotníci letos slavili 111. výročí, absolvovali například přehlídku Popelka v Rakovníku. Rok hodnotí jako úspěšný, na představení včetně dramaturgicky rozmanitého festivalu Budějcká Thálie přišlo kolem tří tisíc lidí.
„Příběh Krásky a zvířete může svým laděním často vzbuzovat až hrůzu. U Hrubína je to příběh křehký, příběh, v němž nechybí humor ani láskyplné vyznání. Jedná se o dílo, které plně zaujme člověka bez ohledu na věk, neboť pohádky tohoto druhu potřebujeme, aby nám bylo dobře na světě,“ uvedl Libor Stach.
Lístky stojí 40 korun, nejbližší reprízy budou 16. prosince v Ledenicích a 17. prosince na domovské scéně souboru. Příští rok by pohádku mohli uvést i na točně v Týně nad Vltavou, budějovickém radničním nádvoří a na dvoře Domu U Beránka.

Datum: 24.11.2006
Autor: VÁCLAV KOBLENC
Zdroj: Mladá fronta DNES
Strana: 05